„Запознај ја Преспа“ – музичко и кулинарско случување на 26 јуни

Од:

Фестивал на традиционална храна и музика ќе се одржи во сабота во Љубојно и на плажата Дупени.

„По година пауза и успешната реализирана приказна во 2019-та, Преспа пак те повикува! На 26-ти јуни, сабота, запознај ја уникатната Преспа!
Ве повикуваме да уживате во езерото, локалната култура и традиционалната храна. Дојди и инспирирај се“, велат организаторите.

Во Љубојно, од 12:00ч. до 18:00ч. се случува Фестивал на традиционална храна, а на плажа Дупени од 18:00ч. настапуваат:
– Saso Recyd,
– Uzun Baaeba, како и гостите
– Positive Cuts од Албанија и
– Тhomas Numan од Грција.

Во рамките на настанот организиран е бесплатен превоз од Битола до Љубојно и Маркова Нога. Поаѓање од пред спортска сала,Битола во 13:00ч., и
враќање од Маркова Нога во 01:00ч. За повеќе инфо: Кафе Јагода.

Би можело да ве интересира

Серија земјотреси го тресат преспанскиот регион

А1он

Силен земјотрес ноќеска ги вознемири граѓаните на Преспа

Орце Костов

Поради реконструкција на дистрибутивната мрежа, Ресен и Преспа утре 10 часа без струја

Локализиран пожарот во националниот парк „Преспа“

А1он

Голем пожар во националниот парк „Преспа“ кај Пустец

А1он

Македонски филмови, Љубојна и Слаткаристика овој викенд на „Преспаленд”

Ана Ололовска