ВИДЕО: Пијан возач упадна на рели трка во Хрватска, ќе се судреше со натпреварувач

Од:

Организаторот на 12. Карчер рели Кумровец, преку соопштение и видео информираше за инцидентот што се случи на вториот ден од релито.

„За време на брзинскиот тест 9, Десиниќ 3, несовесен цивилен возач, и покрај предупредувањата на судијата, ја проби безбедносната лента, со возилото влезе на патеката за тестирање на брзина и возејќи во спротивна насока од правецот на движење на натпреварувачите ја загрози сопствената безбедност и безбедноста на учесниците во натпреварот.

За само неколку секунди возење по патеката во спротивна насока, возачот за малку ќе предизвикаше верижен судар со екипажот на станицата бр. 33 Гласенчник/Пистотник. Трагедија беше избегната со бравурозната реакција на рели-возачот, кој избегна судар кој го заврте го тркачкиот автомобил на тревникот покрај патот, се вели во соопштението.

Набргу цивилното возило беше отстрането од патеката за тестирање на брзина, повикана е полиција, која утврди дека возилото го управувало лице во алкохолизирана состојба соопштија организаторите.

Би можело да ве интересира

Грижа за животните и за околината, во 44 града во Хрватска нема да има огномети за Нова Година

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Снимка од навивачките нереди во Загреб: Повредени полицајци, приведени навивачи

Катерина Ѓуровски

Професорот по математика и физика во „Милионер“ заврши со 150 евра, не знаеше прашање за Чернобил

Предраг Петровиќ

Скандал во Хрватска: Министерка приватно потрошила 10 илјади евра на сметка на ЕУ

Состојка опасна за црниот дроб и белите дробови е пронајдена во чај од Хрватска направен од листови нане од Србија

Катерина Ѓуровски

Љупчо Палевски уапсен во Турција

Александар Тодески