ВИДЕО: Му ги запалија роговите, па го влечеа по улица-безмилосно малтретирање на бик во Шпанија

Од:

Вознемирувачка снимка од бик со запалени рогови во Шпанија поттикна повици за забрана на ужасната традиција на борење со бикови. Во видео споделено од непрофитната организација People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), може да се види потресен бел бик како е влечен по улица во Валенсија од страна на локалното население додека се чини дека има некакво дрво врзано за неговите рогови кои се запалени.

Бик со запалени рогови е познат како „торо емболадо“ – или „заплеткан бик“ – глетка што може да се види во многу шпански градови за време на трчањето на биковите. Застрашувачкото видео покажува како бикот ги удира роговите од бетонот, пред да удри во дрво со роговите, каде што се заглавува во кората на дрвото. Дека тоа не е доволно покажува и продолжението на видеото каде маж го фаќа за опашката и остро го влече, принудувајќи го да се одвои од дрвото.

Вториот пост на шпанската добротворна организација Анималистичка партија со животната средина (PACMA), исто така, ја критикуваше традицијата, која во последниве години предизвика сè поголеми контроверзии и протести, при што демонстрантите тврдат дека тоа е брутален настан.

„Национална срамота. Овој бик беше во состојба на шок на популарниот фестивал Пузола во Валенсија на 7 септември. Освен тоа, тие го натераа бикот да се движи влечејќи му ја опашката. Не можеме да дозволиме ова малтретирање да се случува повторно и повторно во нашите градови“, изјави PACMA.

Борбите со бикови обично се одржуваат во големи прстени во стил на амфитеатар. Десетици илјади бикови умираат во рингот секоја година додека храбрите матадори ги задеваат и ги загрозуваат животните додека тие се обидуваат да избегнат да бидат газени или повредени од нивните рогови.

Секоја година умираат десетици илјади бикови. Во 2010 година каталонската влада гласаше за забрана на смртоносниот спорт во североисточниот регион, но во 2016 година Врховниот суд на Шпанија ја поништи таа одлука, оценувајќи дека е дел од шпанското културно наследство.

Борбите со бикови исто така имаат долга и страшна историја на човечки жртви; се проценува дека повеќе од 530 професионални матадори починале од повреди здобиени во рингот во изминатите 300 години. Видеото и објавите предизвикаа галама на социјалните мрежи, каде многу корисници се согласија дека тоа е настан што треба да се забрани.

„Како можат луѓето да стојат и да го гледаат ова и да мислат дека ова е смешно, па дури и во ред?“, „Како може некој да замине од ваков настан и да се чувствува среќен!?“, „Буквално ми се гади во стомакот додека го гледам“, „Луѓето велат дека ова е дел од културата, но тоа не го оправдува ова ниво на суровост!“, „Ова е срцепарателно да се гледа. Зошто оваа нехумана практика сè уште трае. Зарем не еволуиравме малку?“, се само некои од коментарите на бес.

Би можело да ве интересира

14 годишно момче избоде ученици и професори, хорор во училиште, професор доби нож во око

Предраг Петровиќ

Момче со нож нападна професори и ученици во средно училиште во Шпанија

Горан Наумовски

Бик во Шпанија прегази двајца тркачи, еден почина во болница

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Допре новинарка за задникот во јавување во живо: Уапсен маж во Шпанија

Катерина Ѓуровски

Рубиалес поднесе оставка како претседател на Шпанската фудбалска асоцијација

(ВИДЕО) Снимка од страшните поплави: Пороите носеа луѓе и автомобили, шестмина загинаа