(ВИДЕО) Индиски бизнисмен си купил златна маска против Ковид-19

Од:

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде поради пандемијата со коронавирус, решил да си набави златна заштитна маска.

Индиецот вели дека за златната маска платил околу 4 илјади долари.

Маската е изработена од 60 грама злато, а на златарот кој ја правел му биле потребни осум дена за да ја изработи.

„Тоа е тенка маска и има мали дупчиња за да можам да дишам“, изјави Шанкар.

„Не сум сигурен дека ќе биде ефективна за да ме заштити од коронавирусот, но јас преземам и други мерки на претпазливост“, додал бизнисменот.

Индиецот за себе вели дека е голем љубител на златото и секогаш носи накит во изобилство.

„Луѓето на улица сакаат да се сликаат со мене“, вели тој.

Бизнисменот Шанкар Курхаде ја добил идејата од својот сограѓанин кој си направил сребрена маска.

Во Индија, носењето на заштитна маска во јавност е задолжително. Во земјата има околу 650.000 потврдени случаи на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Досега од коронавирус се заразени 31.074.026 лица, починале 962.709 пациенти

Ана Ололовска

СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19

Ана Ололовска

Протести во Мадрид поради новите рестриктивни мерки

Ана Ололовска

За Британците кои ќе ги прекршат новите правила на самоизолација предвидени се казни и до 10.000 фунти

Ана Ололовска

Индепендент: Жителите на Лондон можеби ќе мора да работат од дома неделава

Ана Ололовска

Група француски пратениците повикуваат на „масовна“ вакцинација против сезонскиот грип

Ана Ололовска