(ВИДЕО) Австралија: Маж лови риби додека е на дрон

Од:

Австралиската контрола на лет истражува снимки објавени на интернет на кои се гледа маж како лови риби додека е на дрон.

На видеото се гледа како маж виси на седиште што е прицврстено за дрон на неколку метри над езеро во државата Викторија.

Летечкиот рибар успева да фати риба додека истовремено пие пиво.

Потоа се враќа на брегот каде го дочекуваат одушевени пријатели.

via GIPHY

Австралиската мрежа Еј-Би-Си објави дека дронот е дело нд Тим Френч, електричар од градот Санбури.

Портпарол на контролата на лет Питер Гибсон вели дека снимката покажува сериозни безбедносни пропусти.

– Ова е првпат во Австралина дрон од домашна изработка да се користи за некој да лета, изјави тој за телевизијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Го победи ракот и го преплива Ламанш четири пати без да застане

Соборен светскиот рекорд во пливање во океан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Со осветена вода против алкохолизмот

Ана Ололовска

Уапсен осумдесетгодишен „празничен крадец“ во САД

Ана Ололовска

Тело исчезнато пред 22 години, најдено благодарение на „Гугл-мапс“

Ана Ололовска

Уапсен 66-годишен маж за кражбата на позлатената WC школка од замокот „Бленам“

Ана Ололовска