ВИДЕО: Работник го поправаше крилото со селотејп пред да полета авионот, патниците збунето го гледаа

Од:

Видеото објавено на TikTok од корисникот myhoneysmacks покажува како работник во авиокомпанија врши итно одржување на левото крило на авионот додека седи на асфалтот на меѓународниот аеродром во Нешвил додека патниците гледаат од внатрешноста на авионот, пишува New York Post.

– Причината зошто повеќе не летам. Не ми е гајле дали е лента за авиони или не, тоа што треба да се залепи авион и тоа го правите додека луѓето се на лет е збунувачки… – коментира тиктокер.

@myhoneysmacks Im only flying southwest now 😤 #spirit #spiritairlines #plane #planecrash #cockpit #airline #flight #fly #scary #omg #mindboggling ♬ original sound – My Honey Smacks 🍯🐝 Youtuber

Сепак, не сите коментари беа негативни, некои од корисниците ја оправдаа авиокомпанијата.

– Ова се нарекува Speed ​​​​Tape, што се користи за мали поправки во авиони. „Секоја авиокомпанија го користи, вклучително и Southwest“, коментира еден корисник.

Како што наведува, Speed ​​Tape е лепило на база на алуминиум што се користи за брзи поправки на авиони и тркачки автомобили.

Се нарекува „брзинска трака“ бидејќи ако ја ставите, ќе се залепи за крилото на авионот што лета многу брзо во воздухот. Може да издржи температури кои се движат од -65°F до 600°F и има слој од ткаенина покриен со алуминиумска фолија со супер силно силиконски лепило што го прави подебел од селотејп – според блогот за патувања The Points guy.

Некои корисници на TikTok со искуство во воздухопловството уверуваат дека е сосема нормално Speed ​​Tape да се користи во авиони.

– Јас сум механичар на авиони и секоја авиокомпанија користи Speed ​​​​Tape во авионите. И да, мораме редовно да го применуваме после секој лет. Southwest го прави истото како United и American – коментира корисникот benstandifer.

Видеото кое го погледнале повеќе од 1,6 милиони луѓе предизвика бурни реакции кај сите корисници.

Би можело да ве интересира

Момче од Бања Лука стана хит поради „костумот“ за матурската забава

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Неверојатно: Ја слушала навигацијата и со автомобилот паднала во море

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Српска водителка: „Србија е двојно помала, можеби дури и повеќе од двојно помала од Америка“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Човек отвори контејнер, а од него излезе мечка: Се уплашија еден со друг, па почнаа да бегаат

Ана Ололовска

Автомобил слета на првиот кат од куќата и за малку ќе завршеше во спалната соба: Како успеа да го направи ова?

Предраг Петровиќ

Позната водителка го шокираше светот: Ги одмрзна клетките на починатиот син, а со помош на сурогат мајка доби внука

Ана Ололовска