Твитер ја суспендираше својата нова услуга за претплата од 8 долари

Од:

Твитер ја суспендираше својата нова услуга за претплата од 8 долари која добива сина ознака за автентичност на профилот, бидејќи нејзиното објавување резултираше со голем број лажни сметки со автентикација, како што се „автентичните“ профили „Исус Христос“ или Џон Ленон.

dobivaj vesti na viber

Опцијата за претплата, отворена за секој што сака да плати, беше воведена претходно оваа недела за да му помогне на Твитер да ги зголеми приходите додека Маск се бори да ги задржи огласувачите.

Неколку корисници во петокот известија дека исчезнала новата опција за претплата со сино штиклирање како потврда, додека извор изјавил за Ројтерс дека таа е повлечена.

„За да се бориме против погрешното претставување, ја додадовме ознаката „Официјална“ на некои сметки“, се вели во твит во петокот на сметката за поддршка на Твитер – која е означена како „Официјална“.

Ознаката беше претставена во средата – но Маск ја „уби“ само неколку часа подоцна.

Во својот прв е-пошта ширум компанијата во четвртокот, Маск предупреди дека Твитер нема да може да ја „преживее претстојната економска криза“ доколку не ги зголеми приходите од претплати за да го надомести падот на приходите од рекламирање, изјавија за Ројтерс три лица кои ја виделе пораката.

Би можело да ве интересира

ЕУ му се закани на Маск: Следи ги правилата или ќе го забраниме Твитер

А1он

ЕУ го предупреди Маск дека Твитер мора да ги почитува новите правила

Твитер ги укина мерките за борба против дезинформациите за Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Твитер веќе нема да се бори против дезинформациите околу Ковид-19

„Епл” сака да го отстрани „Твитер“ од продавницата „Ап стор”, Маск збесна

А1он

Твитер се соочува со бројни заминувања на вработени по ултиматумот на Маск

Горан Наумовски