САД: Нов рекорд во брзо туркање спортска детска количка

Од:

Човек од Ајдахо (САД), со помош на својот петгодишен син, го подобри Гинисовиот рекорд за најбрз 10-метарски спринт со туркање спортска детска количка.

Дејвид Раш, кој постави повеќе Гинисови рекорди, рече дека со години сакал да го подобри и овој рекорд, но морал да чека син му да го исполни минималниот услов за тежина. Со поставувањето нови светски рекорди, Раш има за цел да ја промовира науката, технологијата, инженерството и математиката и образованието.

Видеото објавено на Јутјуб покажува дека Дејвид Раш прво го отвора седиштето, го става детето во него, туркајќи го трча потребното растојание од 10 метри и на крај повторно ја преклопува количката.

Времето коешто Раш и неговиот син мораа да го урнат беше 15 секунди. Тие двајцата се справија со предизвикот за 10,04 секунди.

Би можело да ве интересира

Истражување: Денешните деца ќе преживеат поголеми природни катастрофи во споредба со нивните дедовци

Ана Ололовска

Џесика Рабит добива нов, политички коректен лик

Ана Ололовска

Сестри со по 107 години – најстарите близначки во светот

Ана Ололовска

Италијанец запомни број од 630 цифри

Ана Ололовска

Авион принудно слетал во Австрија, оти патник „заглавил“ в тоалет

Ана Ололовска

Шпанија: Пезети во вредност од 1,6 милијарди евра останале незаменети

Ана Ололовска