Пуштена 5Г мрежа во седум кинески градови

Од:

Претседателот на корпорацијата „Чајна Уником“ соопшти дека компанијата во седум градови во Кина во употреба пушта експериментална 5Г мрежа.

На Конференцијата за развој на 5Г иновации во Шангај, тој информираше дека проектот ќе ги опфати градските средини на Шангај, Гуангжоу, Шенжен, Нанкин, Хангжоу, Пекинг и новата економска зона близу главниот град.

Кинеското Министерство за информации и индустрија во декември минатата година ум издаде лиценци на три подружници на „Чајна Уником“, меѓу кои и „Чајна Телеком“, за тестирање на 5Г технологија.

Новото вмрежување ќе овозможи размена на податоци во реално време со брзина над 10 гигабајти во секунда, што е 30 пати побрзо од она кај 4Г технологијата, и ќе овозможи значително поголем капацитет на мрежата.

Меѓународниот телекомуникациски сојуз има намера 5Г технологијата да ја воведе како стандардна до 2020 година.

Би можело да ве интересира

„Сони“ ја откри тајната на новиот џојстик

Ана Ололовска

Мини-правосмукалка за компјутерот и работните површини

Ана Ололовска

Википедија – диносаурусот на некомерцијалниот интернет, одбележува 20-годишнина

Ана Ололовска

Кина ќе изгради повеќе од 600.000 базни станици за 5Г

Ана Ололовска

Компанијата VIVACOM на United Group меѓу најбрзо растечките провајдери на сателитски услуги за деловни корисници во светот

Жарко Настоски

Германија ќе дозволи Хуавеј да учествува во изградбата на 5Г мрежата

Ана Ололовска