Пронајдени фосили стари 310 милиони години

Од:

Двајца тинејџери од Халифакс откриле фосилни траги на влекачи, водоземци и безрбетници долж брегот на Големите езера во Њу Брансвик.

Мет Стимсон, помошник-кустос по геологија во музејот Њу Брансвик, рече дека трагите се стари 310 милиони години и се први од ваков вид од тој период.

Според него, ова откритие исполнува празнина во историјата на Brу Бранзвик. Тој истакна дека има многу растителни фосили од таа ера во областа, но ништо да се покаже дека животните биле таму во времето кога оваа провинција била тропско мочуришно подрачје.

Би можело да ве интересира

Јапонски град им забрани на луѓето да гледаат во телефон додека одат по улица

Ана Ололовска

Вработен во Старбакс во Сан Диего добил „интернет бакшиш“ од речиси 100.000 долари

Ана Ололовска

Се продава родното место на Че Гевара

Ана Ололовска

Вo руините на полски замoк пронајден ковчег со сребро од Втората светска војна

Ана Ололовска

Јела Вонк заработува стотици илјади од својата носена долна облека

Ана Ололовска

На протест тргнала со транспарент, дома се вратила со свршенички прстен

Ана Ололовска