Пентагон: Вонземјаните можеби веќе интензивно ја истражуваат Земјата

Од:

Официјални лица на Пентагон рекоа дека вонземјаните можеби го посетуваат Сончевиот систем и испраќаат помали сонди за истражување, исто како што прави НАСА кога ги истражува планетите.

Во нацрт-истражувачкиот извештај, напишан од Шон Киркпатрик, директор на Канцеларијата за резолуција на аномалии на сите домени на Пентагон и Абрахам Лоеб, директор на одделот за астрономија на Универзитетот Харвард, се наведува дека вештачки меѓуѕвезден објект потенцијално може да испрати бројни мали сонди во лет покрај Земјата.

„Таа операција не се разликува многу од мисиите на НАСА. Тие таканаречени „семиња од глуварче“ може да се одвојат од матичното возило со гравитационата сила на Сонцето или со способноста за маневрирање“, изјавија експертите, „Њујорк пост“. “, објави.

Во 2005 година, американскиот Конгрес ја задолжи НАСА да пронајде 90 отсто од сите објекти блиску до Земјата поголеми од 140 метри, по што беа создадени телескопите Pan-STARRS.

Во октомври 2017 година, Pan-STARRS откри необичен меѓуѕвезден објект подоцна наречен Оумуамуа, или извидник на хавајски.

Објектот бил во облик на пура, изгледал рамно и се оддалечувал од Сонцето и не покажувал трага, поради што некои научници веруваат дека е вештачки.

Три години подоцна бил откриен уште еден објект кој не оставал „опашка“. Извештајот исто така вели дека шест месеци пред Оумуамуа да се приближи до Земјата, меѓуѕвезден метеор широк околу еден метар паднал на Земјата и имал сличен облик на Оумуамуа.

„Со добар дизајн, таквите мали сонди можат да стигнат до Земјата или до Сончевиот систем за истражување додека матичиниот брод минува на растојание од Земјата-Сонцето, како што беше случајот со Оумуаму. Астрономите не можат да детектираат мини сонди бидејќи тие не рефлектираат многу сончева светлина за телескопиѕе да можат да ги забележат“, додаваат авторите.

Би можело да ве интересира

Поранешен американски шпион: Време е да се каже вистината за НЛО

Ана Ололовска

Мистериозен напад на НЛО на нуклеарна база: „Стражарите почнаа да врескаат, проектилите уништени“

Предраг Петровиќ

НАСА предупредува: Ќе имаме само 30 минути да се подготвиме

Нова драма на небото над САД: Војската следи НЛО

(ВИДЕО) Пентагон објави нова снимка на НЛО: Не можеме засега да објасниме

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Украина објави детали за големиот блесок над Киев