Научник од НАСА: Ќе откриеме докази за живот на Марс

Од:

НАСА наскоро ќе открие докази за живот на Марс, но човештвото сѐ уште не е подготвено да го прифати тоа, смета д-р Џим Грин, научник од американската вселенска агенција.

Во март 2021 е предвидено на Црвената Планета да бидат испратени два ровера – еден на НАСА и еден на Европската вселенска агенција ЕСА. Една од главните задачи на тие две мисии е потрага по живи организми на површината на планетата.

– Тоа ќе предизвика целосно нов начин на размислување. Мислам дека не сме подготвени да ги прифатиме резултатите од сѐ тоа. И, тоа ме загрижува, зашто сметам дека сме многу блиску до објавувањето дека на Марс има живот, изјави д-р Грин.

А, тоа пак, според него, ќе отвори многу други прашања… Дали тој живот во нешто наликува на нашиот? Дали сме поврзани со тие организми? Има ли услови за човечки колонии вон Земјата?

– Нема зошто да се сомневаме дека нема други цивилизации низ Вселената, зашто постојано откриваме егзопланети погодни за појава на живот. Насекаде!, додава научникот.

Би можело да ве интересира

Патувањето на Марс може да предизвика рак и деменција

Ана Ололовска

НАСА одбра уште пет вселенски компании заради испраќањето луѓе на Месечината

Ана Ололовска

Илон Маск: Потребни ми се 1000 вселенски бродови за да изградам град на Марс

Ана Ололовска

Првиот град на Марс ќе се гради 20 години

Ана Ололовска

НАСА: Озонската дупка намалена до минимално ниво

Ана Ололовска

НАСА објави необична фотографија од спирална галаксија

Ана Ололовска