Научници од Универзитетот во Кардиф: Лекот за ракот, најверојатно, е во човековото тело

Од:

Тим научници од Универзитетот во Кардиф во Велс, открија начин за уништување на ракот на простата, гради, бели дробови и на други органи. Откритието е објавено во списанието „Нејчр имунолоџи“.

Наодите сè уште не се тестирани на пациенти, но се нагласува дека откритието има огромен потенцијал, иако е во рана фаза на истражувањето.

Имуниот систем природен одбранбен механизам од инфекции кај човекот. Како што изјави д-р Гери Далтон, научниците дојдоа до сознанија дека Т-клетките во крвта, веројатно се природна заштита и од појава на рак и тумори.

– Овде имаме шанса – секој пациент да биде излечен. Доскоро се веруваше дека тоа е невозможно. Овие наоди ги зголемуваат можностите за лекување на рак, оти Т-клетката е способна да уништи различни видови рак кај луѓето, истакна истражувачот Ендрју Суел.

Засега, истражувањето е тестирано само на животни во лабораториски, а пред да прејдат на луѓето, на научниците би им биле потребни уште одреден број безбедносни проверки.

Би можело да ве интересира

Почина педијатарот Кавасаки, кој откри ретка детска болест

А1он

Пациентите со рак стравуваат за нивните животи поради непочитувањето на мерките против Ковид-19

А1он

Сашко Јовев: Ова е круната на македонската медицина, имаме одлични тимови, продолжуваме да спасуваме животи

А1он

Научници од 30 држави ги открија причините за речиси сите видови на рак

Мистеријата на коронавирусот: Децата се помалку подложни, а научниците не знаат зошто

Драган Поповски

Научниците генетски го сменија имунолошкиот систем на тројца пациенти заболени од рак

Ана Ололовска