Најголемиот дијамант е продаден на аукција во Женева

Од:

Најголемиот дијамант во историјата е продаден денеска на аукција во Женева за 14.124.550 долари, соопшти аукциската куќа Кристис.

Дијамантот од 100,94 карати е направен од многу редок дијамант од 207,29 карати, кој е ископан уште во 2016 година. Тој станал еден од најголемите кои руската компанија Алроса го ископала во 21. век.

На експертите од Алроса им била потребна повеќе од една и пол година да го направат дијамантот.

Првичната цена на дијамантот била проценета меѓу 13,1 и 19,7 милиони долари.

Алроса е една од трите најголеми компании во светот за ископување дијаманти.

Би можело да ве интересира

Марк Нопфлер ја продава својата колекција гитари

Мишел: ЕУ ќе ја ограничи трговијата со руски дијаманти

Дијамантите повторно поштедени од европските санкции врз Русија

Дрес на Марадона на аукција – почетна цена 4.000.000 фунти

А1он

Фотографија од Мен Реј на аукција по почетна цена од рекордни пет милиони долари

А1он

Најголемиот црн дијамант продаден за 3,8 милиони евра

Ана Ололовска