Марк Нопфлер ја продава својата колекција гитари

Од:

Фронтменот на Dire Straits, Марк Нопфлер, најави дека следната година ќе ја стави на аукција својата колекција гитари на Christie’s во Лондон, велејќи дека ги смета неговите инструменти за „стари пријатели“.

Овој познат музичар, познат по карактеристичниот стил и техника на свирење на гитара, композитор на бројни хитови, меѓу кои најпознати се „Sultans of Swing“ и „Money for Nothing“, на продажба ќе пушти 120 гитари.

Проценетата продажна цена се движи од 300 фунти (375 долари) за електрична акустична мандолина до 500.000 фунти (625.000 американски долари) за Gibson Les Paul Standard од 1959 година со црвен финиш од цвет од цреша.

Гитарата „Гибсон Лес Пол“ од 1983 година што Нопфлер ја свиреше на албумот „Brothers in Arms“ од 1985 година и на концертите на Live Aid се проценува на 10.000 до 15.000 фунти.

Нопфлер рече дека колекцијата е резултат на неговата 60-годишна „љубовна врска“ со гитарите, но дека е време да се раздели со некои од неговите „вредни придружници со шест жици“.

Би можело да ве интересира

Почина Берни Марсден, поранешниот гитарист на Whitesnake

Горан Наумовски

Дрес на Марадона на аукција – почетна цена 4.000.000 фунти

А1он

Фотографија од Мен Реј на аукција по почетна цена од рекордни пет милиони долари

А1он

Најголемиот црн дијамант продаден за 3,8 милиони евра

Ана Ололовска

Првата СМС порака е продадена за 107.000 евра

А1он

Научен запис на Алберт Ајнштајн продаден за над 11 милиони евра

Ана Ололовска