Мишел: ЕУ ќе ја ограничи трговијата со руски дијаманти

Од:

Европската унија има намера да ја ограничи трговијата со дијаманти од Русија како дел од новиот пакет санкции насочени против Москва, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Ќе ја ограничиме трговијата со руски дијаманти, изјави Мишел пред почетокот на самитот на Г7 во Хирошима и додаде дека разговорите за следниот пакет санкции се уште се во тек, пренесува Тасс.

Тој, сепак, избегна да одговори на прашањето дали белгиската влада дала конечно одобрение за заострување на санкциите поврзани со руската трговија со дијаманти.

Тој посочи дека ЕУ ќе продолжи со воена, политичка, хуманитарна и финансиска поддршка за Украина.

Претходно беше објавено дека Владата на Велика Британија ќе забрани руски дијаманти, како и увоз на руски бакар, алуминиум и никел.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

За одбрана од Русија, на НАТО му требаат меѓу 35 и 50 бригади

Горан Наумовски

Кремљ: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина

Русија и Украина разменија 53 заробеници, меѓу нив и активистот и новинар Нариман Џелал

(ВИДЕО) Пожар во студентски дом во Русија, најмалку петмина загинати

Кремљ: ЕУ ќе ја предводат две жени кои не сакаат нормализација на односите со Русија