Мишел: ЕУ ќе ја ограничи трговијата со руски дијаманти

Од:

Европската унија има намера да ја ограничи трговијата со дијаманти од Русија како дел од новиот пакет санкции насочени против Москва, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Ќе ја ограничиме трговијата со руски дијаманти, изјави Мишел пред почетокот на самитот на Г7 во Хирошима и додаде дека разговорите за следниот пакет санкции се уште се во тек, пренесува Тасс.

Тој, сепак, избегна да одговори на прашањето дали белгиската влада дала конечно одобрение за заострување на санкциите поврзани со руската трговија со дијаманти.

Тој посочи дека ЕУ ќе продолжи со воена, политичка, хуманитарна и финансиска поддршка за Украина.

Претходно беше објавено дека Владата на Велика Британија ќе забрани руски дијаманти, како и увоз на руски бакар, алуминиум и никел.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Сибир -50 степени, Москва беше затрупана од рекорден снег за овој период од годината

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ

Путин испрати предупредување до Западот: Нема да дозволиме никој да ја подели Русија

Шефот на НАТО: Русија сее раздор во Босна и Херцеговина, гледаме сецесионистичка реторика