Најголем пад на побарувачката на пиво во британските пабови по 1920 година

Од:

Продажбата на пиво во пабовите во Велика Британија минатата година опаднала на најниско ниво по 1920 година. А тоа е така, пред се, поради строгите мерки и ограничувања воведени од Владата за спречување на ширењето на коронавирусот.

Вкупната продажба на пиво има пад од 56 отсто во 2020 година, на 6,1 милијарда фунти, што е за 7,8 милијарди фунти помалку од 2019 година, според истражување објавено од Здружението на британски пивници и сопствениците на пабови. Во него се наведува дека ова е најниската продажба на пиво последниве 100 години.

Овие податоци се објавени во време кога британскиот министер за финансии, Ричи Сунак се соочува со зголемен притисок да преземе мерки и да спречи бран затворање на компании во угостителскиот сектор. Се смета дека тоа е од витално значење за закрепнување на британското стопанство откако ќе бидат тргнати ограничувачките корона-мерки.

Би можело да ве интересира

Пивата, соковите и минералната вода од утре со гарантирана пониска цена

Орце Костов

Нема извоз на германско пиво за Русија, голем проблем за пиварниците од Баварија

Пиварите од Баварија речиси и не испорачуваат пиво во Русија

А1он

СКОПСКО SMOOTH ЈА ЛАНСИРАШЕ Smooth ON – Свежа музика на само клик од тебe

Горан Наумовски

„Експензивити“: Македонците трошат 260 евра годишно на пиво

Ана Ололовска

Трагедија во Германија – пиво вредно милиони евра пропадна поради корона-кризата

Жарко Настоски