Нема извоз на германско пиво за Русија, голем проблем за пиварниците од Баварија

Од:

Пиварниците од германската провинција Баварија, поради војната во Украина, речиси повеќе не испорачуваат пиво во Русија.

Според податоците на Баварската земјоделска асоцијација, извозот на пиво во Русија речиси целосно е запрен.

Портпаролот на здружението Лотар Еберт за „Билд“ изјави дека во Русија во јануари биле извезени околу 77.477 хектолитри пиво, а во февруари 78.797 хектолитри.

„По почетокот на војната во Украина, извозот на пиво во Русија значително се намали. Во март на околу 47.313 хектолитри, а во јуни на 23.249 хектолитри“, изјави Еберц.

За пиварниците, суспензијата на извозот во Русија е особен проблем бидејќи Русија, по Италија, беше втора по големина извозна дестинација за пиво од Баварија.

Минатата година Баварија извезла околу 950.000 хектолитри пиво во Русија.

Еберц вели дека сегашната ситуација може да се спореди со ситуацијата поради корона кризата.

Би можело да ве интересира

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Мртво девојче е пронајдено покрај брегот на Рајна, уапсени се нејзините родители

Германија протера авганистанско семејство, Варшава го осуди овој потег како кршење на законот

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Германската полиција спречи можен масакр во Хамбург

(ВИДЕО) Германија: Полиција застрела маж кој се обидел да нападне минувачи со секира близу фан зоната со холандски навивачи

Горан Наумовски

Неколкумина навивачи се ранети во инцидент во Германија, полицијата го застрела напаѓачот

Горан Наумовски