bavarija

Економија

Нема извоз на германско пиво за Русија, голем проблем за пиварниците од Баварија

А1он
Пиварниците од германската провинција Баварија, поради војната во Украина, речиси повеќе не испорачуваат пиво во Русија. Според податоците на Баварската земјоделска асоцијација, извозот на пиво
Свет

Уапсена жена која со остар предмет повредила повеќе лица во Баварија

А1он
Повеќе лица се повредени при напад со остар предмет во Вајден ин дер Оберпфалц во германската покраина Баварија. Очевидци пријавиле во полиција дека жена нападнала
Свет

Баварија на границата со Австрија воведува станици за тестирање на Ковид-19

А1он
Германската покраина Баварија воведува станици за тестирање на Ковид-19 на граничните премини со Австрија. Премиерот на Баварија, Маркус Седер изјави дека сака сите што влегуваат
Свет

Баварија најави бесплатни тестови за Ковид-19 на аеродромите

А1он
Премиерот на германската покраина Баварија, Маркус Седер, најави бесплатни тестови за коронавирус на аеродромите за повратниците од годишните одмори. Баварија сака сите патници, кои со
Свет

И Баварија го ограничува движењето во борбата против коронавирусот

А1он
Германската покраина Баварија од вечерва ја ограничува слободата на движење во следните две недели низ целата нејзина територија. Премиерот на покраината Маркус Седер, денеска објави
Свет

Поради голем пожар прогласена вонредна состојба во град во Баварија

А1он
Властите на градот Розенхајм во југоисточниот дел на германската покраина Баварија попладнево прогласија вонредна состојба, поради пожарот што веќе неколку часа беснее во блискиот шумски
Економија

Баварците бараат построги ограничувања за купување акции во германските компании

А1он
Германската покраина Баварија ќе побара построги ограничувања за купување акции во германските компании од страна на Кинезите, пишува весникот „Аугсбургер Алгемајне“. Според тој предлог, германските