Пиварите од Баварија речиси и не испорачуваат пиво во Русија

Од:

Пиварите од германската покраина Баварија, поради војната во Украина, речиси и да не испорачуваат пиво во Русија.

Според податоците на Баварската земјоделска асоцијација, извозот на пиво во Русија речиси е целосно запрен.

Портпаролот Лотар Еберц за „Билд“ информираше оти во јануари извезени се околу 77.477, а во февруари 78.797 хектолитри пиво во Русија.

– По почетокот на војната во Украина, значително опадна извозот на пиво во Русија. Во март на околу 47.313, а во јуни на 23.249 хектолитри, наведе Еберц.

За пиварите, запрен извоз во Русија е посебен проблем затоа што taa dr\ava, по Италија, е најголема извозна дестинација за пиво од Баварија.

Минатата година Баварија извезе околу 950.000 хектолитри пиво во Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Вашингтон со наредба: Стоп за испорака на „Патриотите“, сите мора да се дадат на Украина

Предраг Петровиќ

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

Руски извори: Во Одеса пристигнаа француски платеници

Предраг Петровиќ

Средба кој ги менува работите: Путин оди во Северна Кореја

Небензја: Русија ќе бара меѓународно признавање на нацистичките злосторства во СССР

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон