На Земјата ѝ се случува магнетна бура

Од:

Во Земјината магнетосфера синоќа започна магнетна бура, која постепено се интензивира и веќе го достигна своето средно ниво, се наведува на интернет-страницата на Рентген-астрономска лабораторија за Сонцето при Институтот за физика на Руската академија на науките.

dobivaj vesti na viber

Според лабораторијата, сончева ерупција од среден опсег се случила на 9 октомври. Облакот сончеви честички што стигнуваат до Земјата го зголемува зрачното оптоварување на орбиталните сателити, влијае на осцилациите на магнетното поле близу површината на планетата и промените во магнетосферата се видливи во облик на тн. северна светлост. На тие честички им се потребни три дена за да стигнат до Земјата.

За време на магнетни бури, светлоста може да се види на географска ширина од 60-70 степени.

Би можело да ве интересира

Ракета „Сојуз“ со американски и двајца руски космонаути полета кон Меѓународната вселенска станица

Ана Ололовска

Почина космонаутот Валериј Полјаков: Постави најдолг рекорд – 437 дена престој во вселената

А1он

НАСА го сними најстарото ѕвездено јато во маглината Тарантула

А1он

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Ана Ололовска

Најмоќниот телескоп во светот ја сними најдлабоката слика од вселената досега

Катерина Павлова-Николовска

Ден на планетата Земја 2022: Инвестирајте во нашата планета

Ана Ололовска