Кралицата Елизабета го прослави 91. роденден

Од:

Кралицата Елизабета Втора денеска го прослави 91. роденден со манифестацијата „Поздрав на боите“, традиционална церемонија на британската војска и војската на Комонвелтот, која датира од 17. век.

dobivaj vesti na viber

Денот и покрај вообичаено убавото расположение, почна со едноминутно молчење за жртвите во пожарот во Лондон.

Петмина припадници на гардата паднаа во бесознание поради жештината на парадата, изјави портпаролката на копнените сили на војската.

– Можам да потврдам дека за време на парадата за роденденот на кралицата неколку војници паднаа во бесознание, посочи портпаролката, која додаде дека денот бил исклучително топол.

Таа нагласи дека на војниците итно им е донесена вода и им е укажана соодветна медицинска помош.

Елизабета Втора на 91 година продолжи да ги извршува своите должности, но изминатите години ги ограничи многубројните ангажмани.

Таа е родена на 21 април. Од 1974 година нејзиниот роденден официјално се празнува од 11 до 17 јуни, а причината за поместување на прославата е времето, бидејќи во април може да се случи да врне дожд.

Би можело да ве интересира

Британскиот министер за надворешни работи: Ќе ја поддржуваме Украина додека не победи во војната

А1он

Велика Британија со нови санкции за Русија поради „незаконските“ референдуми

А1он

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Руска водителка за погребот на Кралицата: Требаше да фрлиме нуклеарка, сите беа таму

Катерина Павлова-Николовска