Фрлајте Ајфони наместо бомби

Од:

Поранешниот американски маринец Јоко Вилинк даде интересен предлог за решение на кризата со Северна Кореја.

Идејата не вклучува никаква посебна стратегија, специјални операции или напади, но експерти сметаат дека таа би била извонредно ефективна.

Имено, ветеранот предлага – наместо бомби, САД да фрлаат Ајфон телефони во Северна Кореја.

– Фрлете 25 милиони Ајфони и преку сателит овозможете бесплатен Ви-Фи, напиша тој на Твитер.

И додека предлогот засега е далеку од каква било реализација, експертот од Стимсон центрот, Јун Сун, кој по потекло е од Северна Кореја вели дека тоа навистина би успеало.

– Ким Џонг-ун сфаќа дека штом (севернокорејското) општество се отвори и народот во Северна Кореја разбере што му недостасува, Кимовиот режим нема да биде одржлив, образложи Сун.

Тој натаму потсетува дека кога Јужна Кореја со балони пушташе летоци и ДВД дискови кај својот северен сосед, властите во Пјонгјанг одговараа со воена готовност.

Би можело да ве интересира

Канаѓанец заспал возејќи со 150 километри на час

Ана Ололовска

ВИДЕО: Англичанец носел змија како маска во автобус

Ана Ололовска

„Зелените“ згради во Кина привлекуваат комарци и ги бркаат станарите

Ана Ололовска

Шминка само со една рака, но тоа го прави како вистинска уметница

Ана Ололовска

ВИДЕО: Украинка се прошета по крилото на авион

Ана Ололовска

Истражување: Ризикот од исцрпеност на работа не е исчезнат бидејќи работите од дома

Ана Ололовска