Епл достигна пазарна вредност од над 800 милијарди долари

Од:

Компанијата „Епл“ достигна пазарна вредност од над 800 милијарди евра, со што технолошкиот гигант стана прва компанија која го надминала тој праг.

dobivaj vesti na viber

„Епл“ тоа го успеа на вчерашното затворање на берзата, помалку од две и пол години откако го надмина прагот од 700 милијарди евра.

Вредноста на акциите на копмпанијата вчера изнесуваше 153,96 долари и со 5,21 милијарда акции, пазарната капитализација на „Епл“ достигна 802,7 милијарди долари.

Пред 10 години вредноста на „Епл“ на пазарот беше 100 милијарди евра.

Втор на листата на компании според пазарна вредност е „Алфабет“, чиј сопственик е Гугл, со 661,8 милијарди долари, а трет е Мајкрософт со 533 милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

Ана Ололовска

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он

Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

Ана Ололовска

Програмери на апликации во App Store заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година

Ана Ололовска

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он