„Епл” сака да го отстрани „Твитер“ од продавницата „Ап стор”, Маск збесна

Од:

Најбогатиот човек на светот и објави војна на најголемата светска технолошка компанија.

Илон Маск го обвини Епл за цензура и монополски практики во серија твитови, тврдејќи дека компанијата престанала да се рекламира на Твитер и се прашува дали Епл и неговиот извршен директор  „ја мразат слободата на говорот“.

„Епл се закани дека ќе го отстрани Твитер од својата дигитална продавница Ап стор, но тие не објаснија зошто“, напиша Маск на Твитер.

Маск, исто така, им се придружи на многу мали компании во бунтот против надоместокот од 30 проценти на Епл што компанијата го зема од секоја продажба преку Ап Стор.

Доколку Епл го блокира Твитер, новите корисници нема да можат да ја преземат апликацијата на нивните iPhone или iPad, а на постојните корисници ќе им бидат одбиени идните ажурирања.

Ова не е прв пат Маск да ја критикува продавницата за апликации на Епл. Тој во мај рече дека таксата од 30 отсто е „буквално 10 пати поголема отколку што би требало да биде“.

Во првиот квартал од оваа година, Епл беше најголемиот огласувач на Твитер. Компанијата потрошила 48 милиони долари за реклами на социјалната мрежа, според документот што го видел The Washington Post. Севкупно, рекламирањето на Епл на Твитер изнесува околу 4 отсто од приходите на Twitter во кварталот.

Би можело да ве интересира

Политичките лидери пристигнуваат во Давос, на Илон Маск настанот „му звучи досадно“ и нема да присуствува

А1он

Твитер најави олеснување на забраната за политичко рекламирање

Маск изгуби повеќе пари од кој било во историјата

Податоците на 400 милиони корисници на Твитер се продаваат на црниот пазар

Горан Наумовски

Mаск: Ќе поднесам оставка од функцијата извршен директор на компанијата штом најдам некој доволно глупав да ја преземе работата

Маск: Ќе ја напуштам функцијата шеф на Твитер штом најдам некој доволно глупав за оваа работа

Ана Ололовска