Децата на Меган и Хари ќе бидат принц и принцеза, можат да ги користат титулите по смртта на Кралицата

Од:

Децата на принцот Хари и Меган Маркл сега имаат право на кралски титули по смртта на кралицата.

dobivaj vesti na viber

Ова значи дека децата од Сасекс сега се технички принцот Арчи и принцезата Лилибет Маунтбатен-Виндзор.

Промената доаѓа според правилата поставени од кралот Џорџ V во 1917 година.

Како деца на синот на суверенот – внуци на новоименуваниот крал Чарлс III – тие исто така сега имаат титула во стилот на кралското височество доколку сакаат да ја користат.

Меган претходно тврдеше дека на нејзиниот син му била одбиена титулата принц за време на експлозивното интервју со Опра Винфри.

Таа исто така ја обвини Бакингемската палата дека не го заштитила Арчи со тоа што му го скратила обезбедувањето 24/7.

На прашањето дали и е важно Арчи да се вика принц, Меган рече дека тоа нема никаква врска со големината на официјалните титули.

Но, таа рече дека станува збор за идејата дека син ѝ не е безбеден, како и идејата дека првиот член на ова семејство не треба да се ословува на ист начин како и другите внуци.

Традицијата датира од прапрапрадедото на принцот Хари, Џорџ V, кога тој издаде патент за писма во 1917 година.

Портпаролот на Дебрет претходно изјави за „Мирор“: „Во 1917 година кралот Џорџ V нареди само внуците на монархот да имаат право да го користат стилот на принцот или принцезата и неговото височество.

„Единствен исклучок од оваа наредба беше што и најстариот син на најстариот син на принцот од Велс ќе има право да го користи стилот на кралското височество и принцот“, изјави тој тогаш.

Ова значи дека само принцот Џорџ, како правнук на монархот во директната линија на наследување на престолот, првично имал право да биде принц.

Тој е најстариот син на најстариот син на принцот од Велс.

Кралицата се вклучи пред раѓањето на Џорџ и издаде писма патент за да се осигури дека сите деца од Кембриџ ги имаат соодветните титули.

Ова не се однесуваше на Арчи и неговата помлада сестра Лилибет. Меѓутоа, кога Чарлс сега е крал, тие сега се внуци на монархот и може да се наречат нивни кралски височества и принц или принцеза.

Кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст, опкружена со семејство на својот сакан шкотски имот Балморал.

Веста беше објавена во четвртокот, во годината на платинестиот јубилеј на монархот по 70 години на тронот, со што таа стана монарх со најдолг стаж.

Нејзиниот најстар син и наследник, принцот Чарлс, сега е крал со Камила како кралица.

Обединетото Кралство сега е во период на официјална жалост со нејзиниот погреб, кој треба да се одржи за две недели, пренесе „Аваз.ба“.

Би можело да ве интересира

Официјално откриен надгробниот споменик на Елизабета Втора

Ана Ололовска

Хари имал расправија со неговиот татко на денот на погребот: „Меган не е добредојдена“

А1он

Погребот на кралицата Елизабета го надмина тој на Тито по посетеност

А1он

Елизабета Втора штотуку е погребана, а веќе се прават планови за нов кралски погреб

А1он

(ВИДЕО) Кралот Чарлс повторно ја шокираше јавноста: Прескокна црнец додека се ракуваше со ожалостените

А1он

Трамп го исмејуваше Бајден за тоа каде седел на погребот: Да бев јас, ќе бев во првиот ред

А1он