Британец е добитник на Евро-џекпот од 115 милиони фунти

Од:

Британец на националната лотарија во Велика Британија освои речиси 115 милиони фунти. Извлекувањето на џекпотот од „Евромилиони“ организирано е вчера, првиот ден на 2019 година.

Тоа е четврта по големина освоена сума во историјата на Велика Британија.

Најголемата награда на лотаријата „Евромилиони“ во Велика Британија во 2018 година и трета најголема лото награда на сите времиња е 121 милиони фунти.

Во британската историја најголема награда за лотарија е џекпотот на „Евромилиони“ во износ од 161 милиони фунти освоена е во 2011 година, а во август 2012 година освоени се над 148 милиони фунти.

Евромилиони се игра во девет земја – Велика Британија, Австрија, Белгија, Франција, Ирска, Луксембург, Португалија, Шпанија и Швајцарија.

Би можело да ве интересира

Словенец на лотарија доби речиси два милиони евра

Американец двапати доби милион долари на лото

Ана Ололовска

На италијанското лото извлечени 200 милиони евра

А1он

Момче од Висконсин освои 768 милиони долари на лото

Ана Ололовска

Добитник на лото по пет месеци дошол по своите 1,5 милијарди долари

Јамајчанец доби милион долари на лото, а ги подигна со маска на лицето

Ана Ололовска