Банирани на „Близард“ до 3019 година поради „тролање“

Од:

Само затоа што учествувале во дискусијата за протестите во Хонг Конг, неколкумина членови на платформата за видеоигри „Блибард“ биле исфрлени од форумот, а забраната ќе важи 1.000 години. Со други зборови, тие немаат пристап до страницата до 3019 година.

Ова не е случајна грешка и тоа е потврдено од компанијата, со образложение дека забраната е поради „тролање“ и таа ќе трае до октомври 3019 година. Покрај тоа, многу теми поврзани со протестите во Хонг Конг се избришани.

Претходно, „Близард“ веќе го навлече гневот на љубителите на видеоигри, откако го суспендираше победникот на големиот турнир „Хартстоун“ (Heartstone), Кинезот Вај Чунг, кој ги поддржа протестите. Тој остана и без наградата од 10 000 американски долари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Куче-робот носи овци на пасиште

Ана Ололовска

Јапонски тинејџер ја тужи државата околу своето право на видеоигри

Ана Ололовска

Учесник во британскиот „Милионер” го знаеше последното прашање но немаше храброст да го одговори

Ана Ололовска

„Ганс ен роузес“ објавуваат сликовница за деца

Ана Ололовска

Го откажал медениот месец со секс-куклата поради коронавирусот

Ана Ололовска

Петгодишно дете го украло автомобилот на родителите

Ана Ололовска