Австрија сака да воведе беспилотно летечко такси

Од:

По пробните ограничувања на брзината на автопатиштата од 140 километри на час, австрискиот министер за инфраструктура и сообраќај, Норберт Хофер има намера идната година да воведе беспилотни такси летала, т.е. дронови за превоз на патници.

– Пробните летови можат да се случат веќе напролет… Ќе треба да се одреди и местото за тој тест. Веќе разговарам со колега од Владата кој се занимава со тоа, изјави Хофер.

Притоа, тој призна дека веќе седнал во такво бeспилотно летало.

– Чудно е да седиш внатре и да не правиш ништо, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Анкета: Аферата „Ибица“ нема да влијае на рејтингот на партиите

Ана Ололовска

Смарт е првиот бренд којшто целосно преминува на електричен погон

Ана Ололовска

Новиот „Ајфон“ поттикнува трипофобија

Ана Ололовска

Олимпискиот бегалец обвинет за сексуално злоставување конечно уапсен

ВИДЕО: Електрична детска количка за поголема безбедност

Ана Ололовска

Хакирана австриската Народна партија на Себастијан Курц

Ана Ололовска