Андреа не влезе во финалето на Евросонг

Од:

Македонската претставничка на Евросонг, Андреа Коева не се пласираше во финалето на Евросонг. Таа настапи 11 -та по ред на втората полуфинална вечер во Торино со песната Circles.

dobivaj vesti na viber

Од втората полуфинална вечер во финале се пласираа Белгија, Чешка, Азербејџан, Полска, Финска,Естонија,Австралија, Шведска, Романија и Србија. Додека од првата во финале се пласираа Швајцарија, Ерменија, Исланд, Литванија, Португалија, Норвешка, Грција, Украина, Молдавија и Холандија.

Од големата петорка, своите настапи ќе ги претстават Англија, Германија и Шпанија.

Финалето на Евросонг ќе се одржи на 14 мај, а ќе пеат претставниците на 25 земји.

Од МРТ информираа дека по инцидентот кој што се случи за време на официјалната церемонија за отворање на „Евросонг 2022“, кога Андреа Коевска го фрли македонското знаме, детално ги разгледале сите аспекти за евентуално повлекување на нашата претставничка од Евровизија.

„Таквиот чекор во момент кога сите рокови за повлекување се поминати би предизвикал голема финансиска штета и други санкции кои што не се за занемарување. Со откажувањето би се загрозилo и учеството и отстапувањето на телевизиските права на сите други настани кои што Јавниот сервис ги добива како членка на Европската радиодуфузна мрежа“, се наведува во соопштението на МРТ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Андреа на отворањето на Евросонг го фрли македонското знаме па позираше без него

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Свечено отворање на Евросонг: Андреа на тиркизниот тепих, водителот ја поздрави на македонски

Ана Ололовска

Евросонг ја исклучи Русија од фестивалот

А1он

ВИДЕО: Миа Димшиќ ќе ја претставува Хрватска на Евровизија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Израел одлучи: Мајкл Бен Дејвид на Евровизија 2022

Ана Ололовска

Андреа ќе ја претставува Македонија на Евросонг

А1он