Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Од:

Британскиот актер Бендикт Камбербач тврди дека тој може да е првиот пациент кој заболел од Ковид-19 на почетокот на пандемијата. Тој минатата година бил на снимање во Јужноафриканската Република, каде заболел од мистериозна болест, која ја проучувал целата измината година.

Кумбербач, кој е најпознат по улогата на Шерлок Холмс во серијата „Шерлок“, вели дека симптомите кои ги имал покажуваат дека бил еден од првите пациенти заразени со коронавирусот.

„Бев неверојатно болен“, вели 44-годишниот глумец, кој откако слушнал дека се шири мистериозен вирус во Кина, бил загрижен дека и самиот можеби придонел за ширењето на пандемијата.

„Расмислував: О, боже мој, можно ли е јас да сум нултиот пациент?“, изјави Камбербач за „Индепендент“.

„Бев многу болен и речиси развив воспаление на белите дробови. Повраќав меѓу снимањата,“ вели актерот, кој на крајот на 2019 година во ЈУжна Африка го снимал филмот „Мавританецот“.

Би можело да ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Полураспаднати тела на жртвите пловат по реката Ганг, вирусот коси низ индиските села

Жарко Настоски

Шпанија е на само стотина дена од колективниот имунитет, проценува премиерот Санчез

Жарко Настоски

Бројот на новозаразени во Индија почна да опаѓа

Ана Ололовска

Шпанците невнимателно го слават крајот на карантинот, експертите предупредуваат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хорор снимки од Индија: Пациентите оставени да умрат, докторите се кријат

Ана Ололовска

Кипар го укинува строгиот карантин, воведува коронапас

Ана Ололовска