Зијадин Села: ДПА може да разговара со СДСМ, ама и без неа ќе победи во Струга

Од:

„ДПА и без СДСМ ќе победи во Струга“, рече за А1 пратеникот и кандидат на ДПА за градоначалник на Струга, Зијадин Села.

„Ако СДСМ искаже подготвеност да го почитува принципот кој претходно беше договорен вклучувајки ја во него и Струга, ДПА е подготвена повторно да седне и да разговара со СДСМ“ рече Села за А1.

„Не само на СДСМ туку и на другите партии им порачуваме, дека кога има договор со ДПА мора да се придружуваат кон тој договор. ДПА нема да дозволи она што за Струга се случи во 2009. година кога Али Ахмети имаше договор со Груевски за меѓусебна подршка за Скопје, Центар, Карпош, Куманово,Тетово, Гостивар, а само за Струга немаше. За ДПА секој град каде што живеат Албанци е од голем интерес и сакал некој или не, во Струга живеат 60 % Албанци и тоа ќе се почитува“ рече Села за А1.

„Во врска со техничката соработка со СДСМ ние бевме јасни уште од самиот почеток, дека се работи за принцип, кој беше излезен и од устата на претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, дека онаму каде мнозинство се албанците СДСМ да го гласа кандидатот на ДПА и обратно каде мнозинство се Македонците , ДПА да го подржи кандидатот на СДСМ. Имаше обиди од страна на СДСМ да се договори дополнително она што веќе беше договорено.Тие мислат дека се работи за ДПА со кого имаа соработка до 1998. година или со ДУИ со која владееја до 2006. година“ додаде Села.

 

 

Би можело да ве интересира

СДСМ: Владата вистински се грижи за лозарите, дополнителни 4 денари за килограм предадено грозје

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Божиновска: Заврши реконструкцијата на улицата Боца Иванова

Ана Ололовска

СДСМ: Уште една спорна кампања и сомнително рекламирање на ВМРО-ДПМНЕ, ништо не се менува во опозициската партија

Ана Ололовска

СДСМ: Уште повеќе инвестиции во инфраструктурата, изградба и рехабилитација на над 2.000 километри патишта

Ана Ололовска

СДСМ го осудува нападот врз Палевски, бара да се најдат сторителите

А1он

(ВИДЕО) Костадинов: Повторно сомнително изборно рекламирање на ВМРО-ДПМНЕ, ништо не е променето во белиот дворец

Ана Ололовска

3 comments

struzanec 18/11/2012 - 14:59 at 14:59

Prvo da go potsetam Zijadin Selja na nesto mnogu vazno! Vo Struga ne ziveat 60% albanci, naprotiv vo gradot se 65% makedonci! So spojuvanje na albanskite sela vo opstina Struga so AMIN od togasnata vlast SDSM opstina Struga se napravi so mnozinstvo albansko naselenie. Znaci da sme nacisto….Struga e so dominatno Makedonsko naselenie , barem zasega posto se pravi pritisok vrz makedoncite na sekoj nacin!

Reply
загрижен 18/11/2012 - 18:05 at 18:05

Господине Села, воопшто не одлучуваш ти кој ќе биде градоначалник на Струга. Се што се случува во Струга нажалост е со амин на Македонските политичари.

Reply
husko 18/11/2012 - 22:32 at 22:32

AHAHAH ova e reteriranje od poranesniot stav toest priznanie deka DPA se otkazja od Struga i oti za Struga kese kolat Polozjani i Merko od DUI i Canoski Od Sojuzot za Idnina hehe,realnite sansi se fifti megju ovie dva bloka ,a realno DPA ne poseduva koj znae kolkava popularnost vo Strusko taka da kesi bidat zadovolni so eden dvajca sovetnici poveke samo vo koalicija so SDSM I PEI.

Reply

Leave a Comment

eighteen − nine =