Заев му ја честиташе на Милановиќ победата на претседателските избори во Хрватска

Од:

Претседателот на СДСМ Зоран Заев вечерва му ја честита победата на кандидатот на СДП Зоран Милановиќ на претседателските избори во Хрватска.

-Мојот другар Зоран Милановиќ вечерва победи на претседателските избори во пријателска Хрватска, согласно волјата на хрватските граѓани. Од срце му упатувам честитки на Зоран и на сестринската @SDPHrvatske, напиша Заев на неговиот Твитер налог.

Во твитот Заев истакна дека социјалдемократијата е разумна опција за регионот и Европа.

-Јасно е дека социјалдемократијата е опција на разумот, напредокот и иднината, кај нас, во регионот и во Европа. Очекуваме силна поддршка од претседателот Милановиќ за европските интеграции на Северна Македонија и за скорешен почеток на преговорите со ЕУ, истакна Заев во својот твит.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Видов повредени, загинати, луѓе без рака: патник ги опиша страшните детали од несреќата во Хрватска

Ана Ололовска

Милановиќ и Грлиќ Радман изразија сочувство за трагичната несреќа на косовскиот автобус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десетмина загинати и 45 повредени кога автобус од Косово излета од автопат кај Славонски Брод

Ана Ололовска

ВИДЕО: Со ослободувањето на Мијалков и „алфите“, судијката Александра Ристеска ја демонтира третата „бомба“ на Заев

Маја Илиевска-Пачемска

Коалицијата со ДУИ не значи дека ќе ги запоставиме помалите партнери, вели Заев

Жарко Настоски

Заев и Ахмети на „одличен состанок“ договорија заеднички настап на СДСМ и ДУИ на локалните избори

Жарко Настоски