Заев, Ковачевски и Ахмети на иста маса-СДСМ го зајакнува Европскиот фронт

Од:

По неколкучасовна средба на сегашниот и поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски и Зоран Заев, надминати се разликите меѓу нив, потврдуваат од СДСМ. На средбата бил присутен и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата била во организација на генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ, а во координација со шефот на кабинетот на Али Ахмети, Артан Груби.

Партиски извори брифираат дека се разговарало за предизборните активности, а на Зоран Заев му било понудена поактивна советодавна улога во партијата.

На средбата се разговарало за Европскиот фронт како и за посетата на Африм Гаши, Биљал Касами и Изет Меџити во САД. Според извори во партијата, Европскиот фронт се засилува, а СДСМ е консолидирана партија со најголем коалициски капаџитет.

Би можело да ве интересира

СДСМ наредната недела ќе почне со подготовки за отчетниот Конгрес, а потоа и за внатрепартиските избори

Оставки по поразот – И Лукаревска заминува од потпретседателското место во СДСМ

Анита Петровска Рајковиќ

Деспотовски: Пропуштивме огромна шанса да го направиме првиот чекор кој почнува со одговорност од врвот

Орце Костов

Ковачевски го призна поразот: Денешниот резултат е разочарувачки, на СДСМ му е зададен тежок удар

Анита Петровска Рајковиќ

ВМРО-ДПМНЕ 227.944 гласови, СДСМ 77.658 гласови од 63% обработени избирачки места

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ со голема предност пред СДСМ, покажуваат бројките на партијата