Заев и Гаши ќе разговараат за можна идна соработка на парламентарно и на ниво на извршна власт

Од:

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев одржа работен состанок со претседателот на движењето Беса, Африм Гаши.

На средбата беше разговарано за актуелните реформски процеси со посебен осврт на евроатлантските интеграции, како и за економските текови во Република Македонија.

Премиерот Заев го информираше претседателот на движењето Беса, Гаши за текот на преговорите во врска со проблемот кој Република Грција го има со уставното име на Република Македонија, потенцирајќи дека процесот се наоѓа во суштинска фаза и дека постојат разлики меѓу преговарачките страни, но дека постои оптимизам за изнаоѓање решение кое ќе ги заштити достоинството и идентитетот на граѓаните на двете држави.

Во рамки на состанокот беше договорено дека разговорите меѓу премиерот Заев и лидерот на Беса Гаши ќе продолжат во текот на месец март заради обезбедување идна можна соработка на парламентарно ниво и на ниво на извршна власт.

Би можело да ве интересира

Таравари нема да му се извини на Заев: Слободно нека ме тужи

ВИДЕО: Заев без изјава, Гаши тврди дека нема да разговараат за кадровски решенија

Кристијан Ландов

Нова средба Заев-Гаши за влез на Алтернатива во Владата

Заев-Ламорџезе: Почетокот на преговорите е значаен и за С. Македонија и за ЕУ

Ана Ололовска

На Гаши не му пречи Ковачевски да е мандатар, не кажува кои ресори ќе ги земат од СДСМ

Кристијан Ландов

Нова средба на Заев со Гаши за влез на Алтернатива во Владата