Втората пратка вакцини од Србија пристигнува денеска

Од:

Министерот за здравство Венко Филипче денеска, на граничниот премин Табановце ќе ја пречека делегацијата предводена од неговиот српски колега Златибор Лончар, кој ќе ја предаде втората пратка од осумте илјади вакцини од компанијата „Фајзер“.

Првата пратка од Србија пристигна на 14 февруари, а на примопредавањето на донацијата од 4 680 вакцини присуствуваа премиерот Зоран Заев и српскиот претседателот Александар Вучиќ.

Преговорите за донација од 8.000 вакцини од Србија почнаа на средината на јануари.

Со вакцините на „Фајзер“ кај нас почна процесот на имунизација, првично со вакцинирање на здравствените работници. Следни за вакцинација се ризичните групи граѓани над 70 години.

Последните податоци покажуваат дека 1274 здравствени работници примиле вакцина против Ковид-19. Имунизацијата се одвива во модуларната болница при Инфективната клиника во Скопје.

Преку веб-страницата „vakcinacija.mk“ 63075 лица се пријавиле за вакцинација, а 39 003 граѓани преку матичен лекар, посочија вчера од Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

46 лица ја загубија битката со коронавирусот во последните 24 часа, регистирани се 687 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска

УЕФА откри местење натпревари во српското фудбалско првенство

Србите од средина на април ќе можат во Грција, а од 14 мај ќе патуваат и преку Македонија

65 нови пациенти во ковид центрите во Скопје за 24 часа

Катерина Павлова-Николовска

Прилеп, Битола и Куманово покрај Скопје се градовите со најалармантна Ковид-19 статистика

Бројот на починати од Ковид-19 на дневно ниво и натаму висок, благо намалување кај новозаразените