Возачот на „бентлито“ ќе се спаси од кривична-останува да плати само 45 евра

Од:

Нема построга казна за возачот на „бетлито“ кој влета на скопскиот плоштад, иако градоначалникот Петре Шилегов најави дека случајот нема да заврши со глоба од 45 евра. Бидејќи арачиновецот беше прекршочно казнет, од Обвинителството за „А1он“ појаснуваат дека според пресудите на Европскиот суд за човекови права, тој не може да биде и кривично гонет. Според ова, најавата на Шилегов, за како што рече, поинаков вид на кривична одговорност, е невозможно да се реализира. Досега, до Обвинителството никој нема доставено ниту кривична пријава.

dobivaj vesti na viber

„Доколку биде поднесена таква пријава, јавното обвинителство ќе ја анализира и согласно обезбедените докази ќе процени дали во конкретниот настан е сторено кривично дело кое се гони по службена должност. Инаку, на учесникот во сообраќајот веќе му е изречена парична глоба од Министерството за внатрешни работи заради сторен сообраќаен прекршок. Притоа, појаснуваме дека според пресудите на Европскиот суд за човекови права, кои се извор на правото и за домашните јавни обвинителства и судови, доколку едно лице прекршочно одговара за еден настан истото не може да биде гонето и кривично“, велат од Обвинителството за „А1он“.

Од Министерството за внатрешни работи три дена без одговор дали ќе се обидат да бараат кривична одговорност од возачот на „бентлито“, како што кажа градоначалникот Шилегов. Нема одговор ниту од Град Скопје дали преземаат активности за дополнително казнување на возачот.

За разлика од Шилегов, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не најави кривична одговорност, туку посочи дека казната од 45 евра не е доволна. Спасовски посочи дека треба да се размислува за измени во Законот со што казните за ваквите случаи би биле подрастични и би ги одвратиле сторителите.

Снимка од возило марка „бентли“ како влегува со голема брзина на плоштадот „Македонија“ беше објавено на социјалната мрежа „Тикток“, од профилот „Бурим Харачина“.

Би можело да ве интересира

Приведен крадец од тетовско, украденото вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Поднесена кривична пријава против скопјанец за загрозување на животната средина и природата со отпад

Ана Ололовска

Приведен крадец во Прилеп, фатен на дело

Горан Наумовски

Приведени дилери од Гостивар, пронајден хероин

Горан Наумовски

МВР заплени дрога во вредност од околу 800.000 евра, приведени 5 лица

Горан Наумовски

Бебе киднапирано во ГТЦ, со такси однесено во Ѓорче Петров

Кристијан Ландов