ВИДЕО: Кривична пријава за Владимир Тодоровиќ за криминал во изградбата на мостот „Око“

Од:

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против три лица, меѓу кои и ексградоначалникот на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ, за криминал за изградбата на пешачкиот мост „Око“, кој е дел од проектот „Скопје 2014“.

Освен против Тодоровиќ, пријава е поднесена и против М.Т. поранешен секретар во Општина Центар и Д.Р. вработен во секторот за градежно уредување во Општина Центар за несовесно работење во службата со што нанеле штета на Буџетот од над 433.000 евра.

Од Финансиска полиција соопштија дека пријавените се согласиле да ја надоместат штетата во целост и дека веќе добиле потврда од Општина Центар дека пријавените ги вратиле парите на сметка на општината на 30 јуни.

Директорот на управата, Арафат Муареми, рече дека другите предмети од проектот „Скопје 2014“ за кои е надлежна финансиска полиција се во предистражна постапка, а за мостот „Око“ целосно е завршена истрагата.

Тој рече дека постојат сомневања за одлевање пари од земјава и за другите истраги од „Скопје 2014“.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

„Скопје 2014“ мора да се отстрани од Мал ринг, смета работната група формирана за последиците од проектот

Маја Илиевска-Пачемска

Со предлог ДУП-от за „Мал ринг“ зградите за домување се пренаменуваат за култура, нема галии и барокни фасади

Ана Ололовска

И архитектите бараат повлекување на планот „Мал ринг“: Нема потреба од презентација се додека не се исфрлат спорните објекти

Маја Илиевска-Пачемска

Богдановиќ не го повлекува планот „Мал ринг“, на презентација в среда граѓаните ќе влегуваат еден по еден  

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Стиропорот во „Скопје 2014“ е како буре барут, но Владата нема слух за опасноста од пожар, алармираат експертите

Распука владината зграда

А1он