ВМРО-ДПМНЕ: Пет причини само од вечерва зошто Филипче до изутрина треба да даде оставка

Од:

Од ВМРО-ДПМНЕ вечерва преку соопштение порачаа дека има пет причини само од вечерва, поради кои министерот за здравство Венко Филипче треба да поднесе оставка:

„1. Денеска имаме 39 мртви од КОВИД 19. Секој ден бројот на умрени наши сограѓани расте;
2. Дел од овие 39 животи можеби ќе се спаселе, ако не се чека со денови за тестирање и резултати;
3. Дел од овие 39 животи можеби ќе се спаселе, доколку во болниците имаше поголем капацитет;
4. Нови 1,273 заболени за само еден ден;
5. Денеска 1,273 заразени и 39 мртви, Филипче и Заев не се откажуваат од корона избори во Штип и Пласница,“ се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Засега немаме начин да ги натераме наставниците да се вакцинираат, вели заменик-министерот Шабани

Жарко Настоски

Сите пријавени граѓани кои сè уште не добиле термин, ќе се вакцинираат во следните дваесетина дена

Мери Јордановска

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишен пациент

Ана Ололовска

Филипче: Учениците можат да се вратат во училиштата, протоколите за новата учебна година се речиси готови

Ана Ололовска

Со вакцинација против Ковид колективен имунитет до крајот на летово

Ана Ололовска

Нема починати од Ковид-19, регистрирани 13 нови случаи

Жарко Настоски