Власта се плаши да излезе на референдум велат од ВМРО-ДПМНЕ , за СДСМ Мицкоски одработува за туѓи интереси

Од:

Референдумот е можност да се чуе народот, ги повикуваме власта и сите политички партии да ја поддржат иницијативата порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија прашуваат зошто власта се плаши од референдум ако како што велат концептот кој го турка е исправен.

dobivaj vesti na viber

– Потегот на Стево Пендаровски да го поддржи референдумот е добар почеток, и се надеваме дека тоа ќе го следи и СДСМ и останатите партии од власта. Власта има можност да покаже разум, и да го прифати референдумот. Народот е тој кој одлучува порачуваат од опозициската партија.

Од СДСМ пак велат дека Христијан Мицкоски самиот јавно кажал дека е против Европската унија и дека има поддршка единствено од „неговиот партнер Димитар Апасиев со кого заедно одбработуваат за туѓи интереси“.

– Проблемот на Мицкоски е што почнавме преговори со ЕУ, со заштитен македонски јазик во Унијата и заштитени идентитетски, културни и јазични посебности на македонскиот народ. Референдумот кој го најавува Мицкоски, а за кој не ја знае ниту формата, ниту пршањето служи само за лична внатрепартиска употреба, откако му пропаднаа сите обиди преку насилство, блокади и крвави сценарија да ја закочи и дестабилизира државата велат од владеачката партија.

Би можело да ве интересира

Бербок: Лажните референдуми на делови од Украина се спротивност на слободни и фер избори

А1он

(ВИДЕО) Каевски: Милошоски ги блокира договорите од иницијативата Отворен Балкан на штета на граѓаните

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Коциќ: Обезбедени се енергенси, струја и парно, поддршка за граѓаните, фирмите и училиштата

Горан Наумовски

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва не видовме план од Ковачевски, туку прес конференција која е реакција на понудата на Мицкоски

Тасевска: Иницијативата за референдум потврдува – Левица и ВМРО-ДПМНЕ се кочничари на евроинтеграциите

Ана Ололовска