ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ достави список од неколку стотици случаи на непотизам до антикорупциска

Од:

ВМРО-ДПМНЕ, по серијалот на прес-конференции на кои беа изнесени примери на непотизам од редовите на власта на СДСМ, до архивата на Државната комисија за спречување корупција доставија список, со цел да бидат итражени сите случаи на кои партијата посочила, најави денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Се работи за список од неколку стотици случаи на непотизам којшто се роднини во блиско крвно сродство на актуелните функционери, пратеници, градоначалници, директори од владата на СДСМ.

Очекуваме дека во најбрз можен рок актикорупционерите ќе си ја завршат својата работа како што треба бидејќи на очиглед на целата ситуација се работи за највисок степен на непотизам во државните органи, и подоцна очекуваме дека ќе бидат процисуирани сите овие случаеви и предмети на непотизам.

Исто така апелираме уште еднаш и ги охрабруваме не само роднините на функционерите од СДСМ да дадат откази коишто за жал се премногу мал број и може да се избројат на прсти, ги повикуваме и функционерите на СДСМ коишто си ги вработиле своите роднини да ги достават своите оставки во Владата бидејќи тоа е најморалниот чин кој што ќе може да го демонстрираат пред јавноста кој што најверојатно сакаат да го презентираат пред јавноста.

Бидејќи секогаш кога еден функционер си вработува дел од своите роднини во државните институции, верувајте дека има таму родители на граѓани и на млади луѓе кои што гледаат и вложувале во своите деца, инвестирале, двоеле од себе за да им пружат нив образование и се останато за да може да успеат во животот. Но, за жал на сметка на нивното образование се вработуваат луѓе кои што се роднини и блиски на функционерите од власта па другиве мораат да си го бараат своето чаре надвор од државата“, изјави Арсовски.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

СДСМ: Со членство во ЕУ целосно се затвора македонското прашање

Талевски: Мицкоски да не бега, туку да каже дали е за ЕУ или е за Левица

СДСМ: Град Скопје за првпат во историјата е со блокирана сметка и му се заканува банкрот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костовски: На лидерска се оди со став, што одлучи Мицкоски ЕУ или Левица?

Ана Ололовска

СДСМ: Скопје е пред банкрот, ВМРО-ДПМНЕ денеска на седница да одговори каде се парите

Ана Ололовска