(Видео) СДСМ бара да се укине државната матура за оваа учебна година

Од:
СДСМ смета дека не треба да има државна матура оваа учебна година, изјави генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски

„Бараме укинување на државната матура за оваа учебна година, поради условите во кои се одвива образованиот процес, предизвикани од заштитните мерки против коронавирусот. Сите ученици треба да се ослободат од полагање државна матура, а факултетите, каде ќе има голема конкуренција за упис, селекцијата да ја направат преку приемен испит“, рече тој.

На овој начин, додаде Нниколовски, ќе ги поддржиме учениците, матурантите, имајќи ги предвид специфичните услови во кои се одвива образовниот процес и водејќи грижа за нивното здравје.

„Сметаме дека ова е најисправната одлука имајќи ги предвид сите аспекти на кризата од коронавирусот за која очекуваме да се произнесат и надлежните институции“, рече Николовски.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Скопје е синоним на сите лаги на ДПМНЕ, да не дозволиме реприза со Силјановска

А1он

Николовски: Земјоделците од Кочанско рекордери во искористувањето на ИПАРД поддршката, утре ќе биде објавен новиот повик за мерката 3

СДСМ: Повторно се пука, овој пат во Тетово, со Тошковски и ДПМНЕ безбедноста на граѓаните се влошува

Горан Наумовски

СДСМ: ДПМНЕ создаде хаос во Скопје – да не дозволиме да стане исто и со државата

Горан Наумовски

Николовски од Берово: Продолжуваме со поддршката на жените земјоделки

Горан Наумовски

Колева: Нов скандал, ДПМНЕ злоупотребува болни луѓе на партиски списоци