ВИДЕО: Отпад донесен со трактор се фрла во реката Вардар

Од:

Во селото Стримница, неколку лица се снимени додека фрлаат отпад во реката Вардар. Според снимката, тие фрлаат се што има во приколката. На ова реагираат еколошките здруженија кои оценија дека постапката која ја направиле непознатите лица е „еколошки криминал“.

Krim ekologjik ne Stermnice, ne lumin Vardar!

Krim ekologjik ne Stermnice! ?Eshte duke ndodhur tani!Fshati Stermnice, lumi Vardar. Banore te papergjegjshem, hudhin cka munden nga traktori ne lum. Kjo eshte tragjike, urgjentisht duhet reagim i ashper nga policia. Minimumi konfiskim i traktorit dhe denime te ashpra financiare. Pa denime te rrepta, ambient te paster nuk do kemi. Falemnderojme qytetaret qe na njoftojne per keto vepra joqyteteruese dhe primitive! ?

Posted by Eco Guerilla on Недела, 03 февруари 2019

„Ова е трагично, итно е потребна реакција од полицијата. Треба да се заплени тракторот, но и да се изречат парични казни. Без строги санкции, нема да имаме чиста околина“, пишуваат од граѓанското здружение „Еко-герила“ од Тетово.

Би можело да ве интересира

Моторциклист од Струмица повреден во сообраќајка, заврши на болничко лекување

Фудбалерите на Вардар останаа без плата, Комитите собираат пари: Цобе сите не изневери

Горан Наумовски

ВИДЕО: Карневалска магија во Струмица

Катерина Павлова-Николовска

Во Струмица одбележана 19-годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски

IQOS караванот ќе ја посети Струмица за време на Струмичкиот карневал

Полицијата на отпад најде нецаринети возила со странско потекло