(ВИДЕО) Ковачки: Ковачевски и Османи шест месеци го преговарале последниот предлог со кој се бугаризира Македонија

Од:

Димитар Ковачевски и Бујар Османи 6 месеци тајно преговарале за последниот предлог кој стигна во Бугарија и во Македонија. Со месеци е усогласуван предлогот за бугаризација на Македонија и за тоа амин има од Ковачевски и Османи рече на прес конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки.

dobivaj vesti na viber

– Владата прифатила во преговарачкиот процес државата да добие рамка со бугарски условувања, кои практично значат бугаризација на државата и асимилација на народот, доколку сакаме да влеземе во ЕУ. Предлогот задира во македонското уредување и удира во темелите на државноста. Доколку Ковачевски е толку сигурен во предлогот што го преговарал и договорил, тогаш единствено исправно е тој да распише избори. На тие избори тој и СДСМ ќе го бранат предлогот за бугаризација и ќе сакаат негова имплементација, а ние ќе бидеме против. Па народот нека одлучи.Изборите кои вака би биле распишани би биле референдумски избори, на кои граѓаните ќе имаат јасен избор, или се за предлогот за бугаризација на државата или против. Или со СДСМ државата ќе тоне, или со ВМРО-ДПМНЕ ќе ја застанеме државата на нозе рече Ковачки.

Според ВМРО-ДПМНЕ овој предлог е лош за Македонија, и не е заснован на никакви европски вредности.

– Ковачевски има уште простор да се предомисли и изречно да го отфрли последниот предлог, без воопшто да преговара дополнително. Овој предлог е неправеден кон Македонија, која 22 години е во чекалната на Унијата, од потпишувањето на Актот за стабилизација и асоцијација, до денеска.На Македонија и треба европска перспектива, која ќе биде заснована на заемна почит, а не на омаловажување вели Ковачки.

Би можело да ве интересира

Ковачки: Како на дете во ран детски развој СДС му напишаа упатства како да се однесува на говорница, а потоа и сам призна дека е неспособен

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва не видовме план од Ковачевски, туку прес конференција која е реакција на понудата на Мицкоски

Граѓаните да штедат, а Владата плати 400.000 евра за Саемот на вино во Србија – за Ковачевски нема ништо спорно

Кристијан Ландов

Ковачевски им забрани на министрите да јадат морски плодови, бадеми и лешници во Владата

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Вонреден прес на Ковачевски: Навреме ќе почне грејната сезона, училиштата и здравствените установи одат на регулиран пазар

Кристијан Ландов

Мицкоски: План за справување со енергетската криза, двојно поевтина струја, за спречување на инфлацијата и зачувување на работни места

Ана Ололовска