Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

Од:

Управниот суд денеска ја прифати тужбата на Беса за избирачкото место 2107 во Општина Желино, потврдија за МИА од судот. Тоа значи дека таму ќе нема прегласување на вториот круг, според што, за градоначалник е избран кандидатот на Беса, Блерим Сејди.

dobivaj vesti na viber

Одлуката со која се потврдуваат резултатите од гласањето во вториот круг во Желино, ја донесе Советот на Судот.

ДИК во четвртокот го прифати приговорот на ДУИ и реши да биде повторено гласањето во Желино, по што Беса поднесе тужба до Управниот суд.

По одлуката на ДИК, генералниот секретар на Беса, Арјанит Хоџа, во петокот го обвини коалицискиот партнер ДУИ дека, како што наведе, „им забиле нож во грб со приговорот за Желино“ и оти со тоа се доведува во прашање владината коалиција.

Неколку дена претходно, по средбата со премиерот Зоран Заев во Владата, Хоџа рече дека Беса останува во владината коалиција, но потоа одлучи да се приклучи на Иницијативата на опозицијата за формирање ново парламентарно мнозинство.

Би можело да ве интересира

Касами останува лидер на БЕСА

Одземена лиценцата на „Беса Травел“

Ана Ололовска

Судскиот совет го избра Бурим Сејдини за претседател на Управен суд

ДИК одлучува по приговори од вториот круг на изборите за градоначалник на Дебар

Ана Ололовска

Избори за градоначалник на Дебар: Дука од ДУИ – 4.291 глас, Поцеста од АА/А – 4.153

А1он

Хекуран Дука го победи Беким Поцеста во Дебар за 138 гласа

Катерина Павлова-Николовска