„Тврдокорни“ ќе го блокираат скопскиот аеродром

Од:

Граѓанското здружение „Тврдокорни“ на социјалните мрежи најави дека ќе организира блокирање на „Меѓународниот аеродром Скопје“, поради отстранување на споменикот на Александар Македонски кој беше поставен во 2011 година откако ТАВ стана концесионер на аеродромот.

По одлуката на актуелната Влада на РМ за преименување на скопскиот аеродром, од влезот на аеродромот беше тргнат и натписот „Александар Велики“ кој беше поставен во 2006 година со одлука на претходната Влада која за прв пат го премиенува аеродромот од „Петровец“ во „Александар Велики“.

Две години и автопатот Е-75 беше преименуван во „Александар Македонски“.

Би можело да ве интересира

„Жито Лукс“ се правда: Зборот Македонија е избришан поради унифицирање на името на фирмата дома и во странство

Маја Илиевска-Пачемска

„Жито Лукс“ ја избриша Македонија од Статутот, купувачите најавија бојкот на производите до банкрот на компанијата

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Бачев, Кекеновски и „Тврдокорни“ со здружени сили ќе бараат гласови на изборите

Искра Манојлоска

Единствена Македонија и Тврдокорни потпишаа Меморандум за стратешка соработка која започнува за изборите на 12 април

ВИДЕО: Димитров сугерира разрешување на Мизрахи, Министерството не е нејзин приватен стан

Ана Ололовска

На бугарскиот граничен премин „Ѓуешево“ се уште се користи „ПЈРМ“

Драган Поповски