Технички прием на опремата за детска градинка во Општина Зрновци

Од:

Преставници од Општина Зрновци денеска извршија технички прием на објектот и опремата на новоизградената градинка лоцирана на влезот во населбата, на магистралниот пат Зрновци – Кочани.

Според градоначалникот Блаже Станков, Општината која е финансиер на проектот, веќе доставила барање до Министерствиото за труд и социјална политика за добивање употребна дозвола по што се очекува одобрение од Министерството за труд и социјална политика за да почне со работа.

Градинката во општина Зрновци е на површина од 420 метри квадратни и има капацитет за 50 до 80 деца. Изградбата чинеше 230.000 евра. Финансиските средства се обезбедени од ИПА програмата за рурален развој. Опремата е обезбедена со средства од Министарството за труд.

Засега 30-тина дечиња од Зрновци секојдневно се носат на згрижување во градинка во Кочани.

Би можело да ве интересира

Загина 17-годишен мотоциклист од Зрновци

Жарко Настоски

Заврши изградбата на етнокуќа и регионален етнопарк во Зрновци

Ана Ололовска

Дезинфекција на јавните површини и дворовите во општините Зрновци и Чешиново-Облешево

Ана Ололовска

Три проекти се реализираат во Карбинци и Зрновци преку Програмата за рамномерен регионален развој

Драган Поповски

Пендаровски во Зрновци: Ја отворивме вратата кон деморатскиот свет, да продолжиме заедно напред, за младите да останат тука

Кривична пријава градоначалникот на Зрновци за злоупотреба на служеба должност

Ана Ололовска