Три проекти се реализираат во Карбинци и Зрновци преку Програмата за рамномерен регионален развој

Од:

Заменикот министер за локална самоуправа Дејан Павлески денеска престојува во работна посета на општините Карбинци и Зрновци, каде оствари средба со градоначалниците Јордан Насев и Блаже Станков и направија увид во проектите поддржани од Министерството за локална самоуправа, преку Програмата за рамномерен регионален развој во изминатата година, во општина Карбинци – Уредување-изградба на мал плоштад во село Радање и изградба на дел од локален пат село Радање – село Оџајлија, а во општина Зрновци изградбата на Етно Парк.

dobivaj vesti na viber

Павлески, како што стои во соопштението, појасни дека во 2018 и 2019 година Министерството за локална самоуправа, преку Програмата за рамномерен регионален развој поддржа 23 проекти од Источниот плански регион, при што од буџетот на државата се издвоени 1.350.000 евра, а тенденција е средствата во наредната 2020 година да се зголемуваат.

Остануваме фокусирани и посветено работиме на поттикнување на рамномерниот регионален развој преку намалување на разликите помеѓу планските региони и поддршка на реални проекти кои имаат директен импакт врз развојот на општините и регионите.

На тој начин, обезбедуваме подобри услови и поквалитетен живот на граѓаните, истакна Павлески

Би можело да ве интересира

Три лица под истрага за одгледување на марихуана во Карбинци ​

А1он

Свечените изјави на членовите на општинските совети треба да се дадени и потпишани со уставното име на државата, потврди Уставниот суд

Ана Ололовска

Милевски: Започнува имплементацијата на големи, иновативни проекти во 8 општини во државата

Ана Ололовска

Милевски: Македонски Брод се модернизира, добива нов парк

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Формирано работно тело за следење на реализацијата на проектите на градоначалниците

А1он

Објавен индексот на отворени општини за буџетската 2020 година – Арачиново и Ранковце имаат најниско ниво на отвореност

А1он