Таравари: Менувањето на имињата на училиштата во Чаир е смешен чин

Од:

Генералниот секретар и шеф на Централниот изборен штаб на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари на денешната прес-конференција истакна дека менувањето на имињата на неколку училишта во Општина Чаир е смешен чин.

dobivaj vesti na viber

– ДУИ е на власт 18 години и не ги смени имињата на училиштата имајќи ги локалната и централната власт. Имајќи ги сите инструменти на власт не успеаја да ги сменат имињата на училиштата и сега на само еден месец пред изборите ги сменија. Ја поздравувам оваа одлука, но требаше уште многу порано да се направи, а не сега. И господинот Заев вели дека оваа одлука е незаконска. Мислам дека е многу некоректно пред народот да се прават овие игри што ги направиле исто како што ги направија и со ВМРО-ДПМНЕ. Истата работа се повторува. Сметам дека треба да се занимаваат со инфраструктурата на училиштата. Имињата на училиштата требаше да ги сменат, но не сега еден месец пред изборите, рече Таварави.

На новинарско прашање околу денешниот став на Заев објавен на Фејсбук дека менувањето на имињата на училиштата е законско, Таравари посочи дека Заев е препознатлив по тоа што преку ден ги менува ставовите три-четири пати.

– Јас не можам да ги слушам сите промени на ставовите што ги прави. Вчера прочитав дека негов став е дека одлуката е незаконска, денеска може да каже дека е законска, но може вечер да излезе и да каже да се вратат старите имиња на училиштата, изјави Таравари.

Би можело да ве интересира

Во Чаир казни за 12 продавници кои работеле во недела

За Села францускиот предлог е прифатлив

Катерина Павлова-Николовска

Алијанса за Албанците: Електронски свидителства само на македонски, Албанците се должни да плаќаат

АПИС ја демантира Алијанса за Албанците: Сериозни политики не се темелат на весела математика и манипулации

Полициски автомобил учествувал во сообраќајка во Чаир

А1он

Приведен крадец во скопски Чаир, расчистени неколку кривични дела

А1он