Тантуровски: Не поднесувам оставка, нема корупција во Антикорупциска

Од:

Јас не чувствувам одговорност, не бев посочен како одговорен ниту во извештајот и од тие причини немам намера да поднесам оставка, изјави претседателот на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Игор Тантуровски, по обелоденувањето на скандалот за трошењето во Комисијата.

„Извештајот беше направен за интерна употреба, но целта на неговото објавување во јавноста беше единствено да се дискредитира Комисијата и нејзините членови. Тоа што беше објавено е парафразирано и е далеку од вистината. Целта на извештајот беше да се дадат препораки за тоа како да се постапува за одредени недоследности“, рече Тантуровски.

Тој тврди дека случувањата во последните денови се политички притисок врз него и работата на Коомисијата. Тој гарантира дека нема корупција во Антикорупциската комисија. Тантуровски рече дека извештајот не може да биде официјално споделен со јавноста.

Ревизорскиот извештај на УЈП за работата на Комисијата што беше објавен во медиумите покажа дека некои од членовите користеле неверодостојни патни налози за кои им биле исплаќани патни трошоци. Дополнително, како ненаменско трошење буџетски пари се посочуваат и трошоците за ручеци и вечери во ресторани, што членови на Комисијата ги правеле при патување во странство, како и трошоци за изнајмување стан.

Ревизијата се однесува на составот на Комисијата на чело со претседателот Игор Тантуровски и членовите Фарие Алиу, Горан Миленков, Жаклина Дамческа, Најдо Спасевски, Сузана Таскова-Аџикотарева и Сејди Халили, кои на оваа функција во ДКСК се од април 2015.

Г.Н.Р.

Би можело да ве интересира

Антикорупциска бара мерки за министерот Хоџа и прекрошна постапка за директорот на МЕПСО

Катерина Павлова-Николовска

ДКСК: Не се потврдени наводите за коруптивно однесување при доделување концесии на „Еленица“ и „Тотал инжинеринг“

Ана Ололовска

ДКСК отвори три предмети за акумулација на функции против службени лица

Ана Ололовска

ДКСК: ТИ нотира пад во владеење на правото и човековите права и слободи

Ана Ололовска

Мицкоски: Македонија историски најлошо рангирана според индексот на корупција на Транспаренси Интернешенл, оставка на владата

Ана Ололовска

Тасева: Само со политика и декларативност не може да се промени состојбата со корупцијата

Ана Ололовска